PROFESYONEL YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİMİ

Yaşam Koçluğu profesyonel koç tarafından bireye verilen bir hizmettir. Birey yaşam Koçuyla bir hedefe ulaşmak, bir problemi çözmek veya kendi yaşamlarında bir değişiklik yapmak için çalışırlar. Koçluk; istenen performansa ulaşmak için, koç (coach) ve danışan (coache) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir. Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını iyi çözümler. Koçluk seansları danışanın gösterdiği dirençleri ustalıkla çözer. 

Koçluk, gerçek içsel potansiyeli ortaya çıkararak, değişimler yaratmayı sağlamak için verilen profesyonel bir hizmettir. Koçluk, çekirdek inançlarımızla, yeteneklerimiz arasındaki ilişkiyi anlayarak, “yapabilirim” düşüncesini ortaya çıkarmaktır. Koçluk, hedefe odaklanmaya ve gerçekleştirmeye yardım eder. Gerçek bir içsel özgürleşmenin sağlanmasına destek verir.

Resmi Gazete’de ise şu şekilde tanımlanmaktadır: “Koç, ilgili yasal süreçler, kalite normları ve hizmet prosedürleri çerçevesinde; koçluk süreçlerinin iş organizasyonu ve süreç başlatma faaliyetlerini gerçekleştiren, koçluk sürecini yürüten ve bireysel mesleki gelişimini sağlayan nitelikli kişidir.

 

BU EĞİTİM KURSU SİZE NE KATACAK?

Yaşam Koçluğu, danışanın kendi belirlediği hedeflere, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir. Koçluk bir gelişim sürecidir. Süreç boyunca danışan, kendisini daha iyi tanır, potansiyelini keşfeder ve hatalarından ders alarak yetkinliklerini geliştirir. Koçluk; mevcut durumundan, daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen sağlıklı bireylerle yapılan bir çalışmadır. Koçluk; bu hizmeti alan danışanın, özel ve profesyonel yaşamında, gelişimi hedefleyen ve tümüyle güven ve gizlilik esasına dayanan bir süreçtir. Bu eğitim ile koçluk temel kuramlarını, koçluk ilişkisini,  güçlü soruları doğru soruları sormanın önemini, duyusal keskinlik, gizli dil kalıplarını öğrenerek uygulamaya  bir adım önde başlayabilirsiniz.

 

İŞ İLANLARI

Günümüzde her insanın belirli belirsiz sorunları vardır, bu bazen maddi bazen manevi olabilir. Ancak şu bir gerçek manevi düzen olmadan maddi düzenin fazla anlamı yoktur. Yaşam koçları bu insanlar için yol göstericidir. Birçok insan artık yaşam koçlarına ihtiyaç duymaktadır ve bu meslek dalı oldukça geniş olup birçok yerde iş yapabilmektedirler.

 

YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKASI

Eğitim sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını 100 üzerinden en az 60 alarak başarıyla tamamlayan kişilere Yaşam Koçluğu Belgesi (sertifikası) verilmektedir. Hak edeceğiniz sertifikayı Yaşam Koçluğu alanında tüm sektörlerde iş başvurularınızda CV’nize ekleyebilir ve sertifikanızı bu interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanabilirsiniz. Uluslararası geçerli olacak bu sertifika ile Yaşam Koçluğu nuz resmi bir boyut kazanacaktır.

Eğitim içeriği

 

Temel Koçluk Becerileri

Koçluk Nedir

 

Koçluğun Tarihçesi

 

Profesyonel Koçun Özellikleri

 

Temel Koçluk Yetkinlikleri 1-2-3

 

Koçlukta Etik Değerler

 

Beyin ve Zihin

 

Dil Sistemi ve Bireysel Kimlik

 

Koçluk Seansı Nasıl İnşa Edilir 1-2

Koçluk Seansında Uyum Süreci

 

Müşteri ve Koç İlişkisinin Unsurları

 

Mantıksal Algı Boyutları ve Meta Programlama

 

Koçluk Alan Kişinin İnanç Kalıpları ve Değerleri

 

Koçluk Alan Kişinin Öğrenme Biçimleri

 

Yapılandırılmış Koçluk Görüşmesinde Hedefler

 

Yapılandırılmış Koçluk Görüşmesinde Eylem Adımları

 

Eylem Adımları

 

Seans Müşteri İçin Ne Anlam İfade Eder

 

Koçluk Seansının Yapısı

 

Yaşam Koçluğunun Kalibrasyonu

 

Koçluk Seanslarının Süreci

 

Güçlü Gözlemler Yapabilmek

 

Güçlü Sorular Sorabilmek

 

Uygulama Nasıl Yapılır

 

Uygulama Dersleri

 

CANLI/online  DERSLER

©2020, Noesis Rezonans Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Ltd Şti -by Can Aydoğan tarafından kurulmuştur.